Wymiana oleju w Twoim Seacie: zgodnie z zaleceniami producenta

25-10-2020 13:56

Można co tydzień jeździć na myjnię i do woskowania karoserii, ale auto będzie można nazwać zadbanym, tylko wtedy, gdy jednocześnie będzie w nim regularnie wymieniany olej. Dlaczego wymiana oleju jest tak ważna? Wyjaśniamy!

Dobrej jakości olej ma wpływ na pracę całego silnika. Odpowiada za smarowanie poszczególnych części silnika. Musi się sprawdzać w każdych warunkach - gdy panują upały i gdy odpalamy samochód na dużym mrozie.

Jak często odwiedzać ASO Seat?

W każdych warunkach olej musi zapewnić odpowiednie smarowanie, ale nie tylko. Jego zadaniem jest także odprowadzanie ciepła. By olej spełniał swoją funkcję i nie dopuścił do zatarcia się silnika, musi być odpowiednio często wymieniany. Czynność tę wykonać można w każdym autoryzowanym serwisie Seat. Jak często więc trzeba odwiedzać ASO Seat, by wymienić olej?

Odpowiednie informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu oraz w książce serwisowej. Produkowane w latach 90. auta wymagały wymiany oleju raz na 10 tysięcy km. Aktualnie okres eksploatacji oleju znacznie się wydłużył. Wszystko za sprawą coraz nowocześniejszych i zaawansowanych technologicznie produktów, ale i większej precyzji wykonania silników. Dzięki niej dochodzi w nich do mniejszych tarć i naprężeń. Olej pozostaje więc pozbawiony zanieczyszczeń przez dłuższy czas. Skutkiem tego wymiana smaru w autoryzowanym serwisie Seat konieczna będzie po 30 tys. km. Warto jednak pamiętać, że to wartość maksymalna i nieprzekraczalna.

Najlepiej wymieniać raz do roku

Biorąc pod uwagę niewielki koszt związany z wymianą oleju silnikowego, warto pojawiać się w ASO Seat częściej, nawet co 15 tys. km lub po prostu raz do roku. Np. wraz z wymianą opon na zimowe zafundujmy naszemu Seatowi świeży olej na zimę. Taka pielęgnacja wpłynie na wydłużenie żywotności silnika. Częste wymiany oleju w ASO Seat pozwolą wyeliminować ryzyko powstawania poważniejszych usterek, których usunięcie będzie zdecydowanie droższym zabiegiem niż sama wymiana oleju w autoryzowanym serwisie Seata.

Dobry olej to mniej usterek silnika

Jedna z bardziej kosztownych napraw jest związana z usterką wirnika turbosprężarki. Odpowiednie smarowanie dobrej jakości olejem w wielu przypadkach pozwoli na uniknięcie awarii tego podzespołu. Podobnie jest zresztą także w przypadku tłoków czy panewek. W wyniku procesu spalania w oleju pojawia się sadza, która w znaczący sposób wpływa na jego parametry. Samodzielnie trudno będzie nam sprawdzić ich wartość, ale można być pewnym, że do 15 tys. km przebiegu produkt będzie spełniał swoje zadanie we właściwy sposób.

Dlaczego warto wymieniać olej w ASO Seat?

Na wymianę oleju można udać się do dowolnego warsztatu lub próbować zrobić to samodzielnie. Tylko po co? Autoryzowane serwisy Seata gwarantują przede wszystkim dostępność oleju o odpowiednich dla danego modelu silnika parametrach. Mniejsze warsztaty mogą bazować na jednej, taniej marce oleju, sklepy zaś sprzedają produkty tego typu niejednokrotnie z dużą marżą. Niekiedy sam zakup oleju w sklepie będzie droższy niż w autoryzowanym serwisie Seat wraz z jego wymianą. Warto pamiętać, że wymianie oleju towarzyszy także wymiana filtrów powietrza i paliwa. Bez niej cała czynność serwisowa mijałaby się z celem.

Po wizycie w ASO Seat auto mniej pali

Podczas wymiany oleju dokonywanej samodzielnie lub w nieautoryzowanym warsztacie może się zdarzyć, że do silnika dostanie się za dużo czynnika. Czy to groźne? Oczywiście, ponieważ może to doprowadzić do awarii silnika. Podobnie zresztą jak groźna może być zbyt mała ilość oleju, która na ogół prowadzi do zatarcia.

Bezpieczniej, wygodniej i wcale nie drożej jest oddać auto specjalistom z ASO Seat. Warto pamiętać, że silnik zalany dobrej jakości olejem o odpowiednich parametrach będzie miał mniejszy „apetyt” na paliwo, a także zaoferuje wyczuwalnie lepsze osiągi oraz kulturę pracy.