Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

19-12-2020 10:37

Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

W nowoczesnych pojazdach coraz częściej montuje się skomplikowane systemy bezpieczeństwa, które mają za zadanie chronić kierowcę i pasażerów podczas jazdy. Podobnie jest również w przypadku Seata Tarraco, który został wyposażony w innowacyjne rozwiązania, takie jak asystent hamowania. Jakie jeszcze systemy można znaleźć w tym modelu i na czym polega ich działanie?

Dlaczego warto wybierać pojazdy z systemami bezpieczeństwa?

Współczesne samochody są tworzone w taki sposób, by zabezpieczać kierowcę i pasażerów przed poślizgiem, dachowaniem, zderzeniem z innym pojazdem czy wypadkiem z udziałem pieszego lub rowerzysty. Reakcja człowieka niekiedy jest zbyt wolna, dlatego wspomaganie zmechanizowanymi systemami pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa wielu osób. Rozwiązania stosowane w nowoczesnych pojazdach są dostosowane do pasażerów w każdym wieku, w tym również dzieci podróżujących w fotelikach.

Systemy bezpieczeństwa mają za zadanie chronić także innych uczestników ruchu. Automatyczne hamowanie czy czujniki wykrywające obecność pojazdów w martwym polu zapobiegają zderzeniu z pozostałymi pojazdami, rowerzystami czy pieszymi. Samochody z takimi rozwiązaniami są zatem bezpieczniejsze pod niemal każdym kątem.

System powiadamiania ratunkowego eCall

W razie wypadku konieczne jest szybkie powiadomienie odpowiednich służb. W standardowych pojazdach wymaga to sięgnięcia po telefon, jednak w nowym Seacie Tarraco zastosowano specjalną technologię, która umożliwia skontaktowanie się z jednostką z poziomu komputera pokładowego. W przypadku wypadku samochód samodzielnie powiadomi służby. Istnieje również opcja ręcznego wezwania pomocy poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku.

System rozpoznawania znaków drogowych

Samodzielne zwracanie uwagi na znaki dla wielu osób może być dość problematyczne. Z tego powodu w Seacie Tarraco zastosowano system, który sam odczytuje informacje umieszczone na znakach. Samochód jest wyposażony w zintegrowaną kamerę przednią informującą o ograniczeniach prędkości i zakazach wyprzedzania bezpośrednio na komputerze pokładowym. Dzięki temu możesz sprawdzić restrykcje na danym odcinku nawet w sytuacji, gdy już minąłeś znak.

System ochrony pasażerów

Nowy Seat Tarraco ma również wbudowany system ochrony pasażerów Pre-Crash Assist. Jego działanie polega na zaciskaniu pasów bezpieczeństwa, włączaniu świateł awaryjnych i zamykaniu okien tuż przed wypadkiem. Jeśli samochód wykryje niestandardową pozycję, poślizg lub wstęp do dachowania, uruchomi on także funkcję eCall. System odpowiada też za uruchamianie kurtynowych poduszek powietrznych w sytuacji, gdy samochód zostanie przewrócony o 180 stopni.

Automatyczne hamowanie

Marka Seat zadbała także o inne rozwiązania wspierające bezpieczeństwo podróżujących. Gdy przed autem nagle przejedzie rower lub pojawi się inny obiekt, pojazd zahamuje automatycznie. Reakcja kierowcy zwykle jest zbyt wolna, dlatego wyposażenie samochodu w ten system znacznie poprawia bezpieczeństwo nie tylko pasażerów, lecz także osób przemieszczających się w otoczeniu.

Asystent jazdy w korku

Na szczególną uwagę zasługuje również system określający odległość Twojego samochodu od innych pojazdów stojących w korku. Dzięki temu możesz uniknąć sytuacji, w której osoba przed Tobą cofnie się w wyniku ruszania z hamulca ręcznego lub dojdzie do konieczności stworzenia korytarza dla służb ratunkowych. Asystent zadba również o to, by Twój pojazd pozostał na właściwym pasie ruchu.

Asystent martwego pola

Asystent martwego pola, czyli Blind Spot Detection, rozwiązuje poważny problem z zasłonięciem fragmentu drogi przez listwy znajdujące się pomiędzy szybą główną a boczną. W tym miejscu powstaje obszar, który nie jest widoczny, a w którym mogą znajdować się inne pojazdy. Wbudowany system informuje o tym, że dany pas jest zajęty, a w martwym polu pojawił się samochód. Czujniki w nowoczesnych autach reagują nawet na szybko przejeżdżające motocykle czy pojazdy o niestandardowych wymiarach.