Seat Leon Sportstourer - poznajmy się bliżej

21-04-2021 11:51

Sportowa charakterystyka zawieszenia, dynamiczne silniki w połączeniu z przepastnym wręcz bagażnikiem. To właśnie nowy Seat Leon Sportstourer idealny na wakacyjny wypad z rodziną, ale i na co dzień do pracy. Stąd jego przydomek - Leon Zawodowiec. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Na ogół rzeczy praktyczne są nudne. Kłam tej zasadzie zdaje się zadawać najnowszy Seat Leon Sportstourer. Dla niewtajemniczonych to po prostu nowy Seat Leon w wersji kombi. W dodatku, jak pokazują testy przeprowadzane przez dziennikarzy największych europejskich magazynów motoryzacyjnych, Seat Leon Sportstourer to kombi na wskroś udane, żeby nie rzec - doskonałe. W czym tkwi tajemnica sukcesu Leona Zawodowca?

Nowy Seat Leon uważany jest za jeden z najpiękniejszych kompaktów spośród wszystkich, które sprzedawane są na całym świecie. Nieco wydłużona maska, ostre i wyraziste linie i duży tylny spojler wraz z charakterystycznym przetłoczeniem na pokrywie bagażnika sprawiają, że auto wygląda bardzo dynamicznie nawet wtedy, gdy stoi w miejscu.
To samo można powiedzieć o wersji Sportstourer nowego Seata Leona. W zasadzie od hatchbacka różni się tylko długością. Szczęśliwie równie piękny tył auta wieńczy ta sama pokrywa wraz z lampami LED, które zajmują całą szerokość pojazdu.

Nowy Seat Leon Sportstourer dłuższy i pakowniejszy

Wydłużenie nadwozia aż o 27 centymetrów wpłynęło oczywiście na zwiększenie pojemności przedziału bagażowego. To aż 620 litrów! Jednak nie sama pojemność bagażnika robi ogromne wrażenie, ale również jego kształt. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że bagażnik nowego Seata Leona Sportstourera wyposażono w system dwupoziomowej podłogi. Dzięki takiemu rozwiązaniu, powiększając pojemność przestrzeni bagażowej poprzez złożenie oparć tylnych siedzeń, otrzymujemy potężną przestrzeń o idealnie płaskiej podłodze. Jednocześnie pod pierwszym poziomem podłogi pozostaje jeszcze przestrzeń bagażowa na wszelkiego rodzaju mniejsze przedmioty. Gdyby kierowca chciał jednak przewieźć nieco wyższe przedmioty, pierwszy poziom podłogi można złożyć. Wówczas uda się zapakować do nowego Seata Leona przedmioty o wysokości do 78 cm.

W kombi Seata jest energia!

Kombi Seata pozwala także na przewożenie długich przedmiotów (takich jak narty, a nawet dłuższych) bez konieczności składania oparć tylnych foteli. Wszystko przez otwór znajdujący się tuż za podłokietnikiem tylnej kanapy.
To jednak wcale nie koniec udogodnień zaprojektowanych specjalnie dla Seata Leona Sportstourera. Przestrzeń bagażowa skrywana jest przed wzrokiem ciekawskich przechodniów dzięki rolecie, ale i specjalnie przyciemnianym szybom. W bagażniku hiszpańskiego kombi znalazło się także miejsce na praktyczne gniazdo zasilające 12 volt. By zapobiec samoczynnemu przesuwaniu się niewielkich przedmiotów, można je zabezpieczyć specjalną siatką.

Seat Leon Sportstourer ma jeszcze coś, czego nie mają krótsze wersje tego modelu. Wersje Xcellence (bardziej elegancka) oraz FR (bardziej sportowa) posiadają na wyposażeniu dachowe relingi. Wystarczy dokupić same poprzeczki by również i na dachu przewozić kolejne przedmioty. W końcu to Leon Zawodowiec!

Nowy Seat Leon - jeden z najbezpieczniejszych samochodów na rynku

Na tym w zasadzie koniec różnić między nowym Seatem Leonem hatchbackiem a kombi. I dobrze! Dłuższa wersja prowadzi się tak samo dobrze, jak sportowy kompakt z mniejszym bagażnikiem. Znajdziemy w niej te same dynamiczne silniki ze szczególnie polecanym 150-konnym silnikiem TSI o pojemności półtora litra.
Również i wnętrze pojazdu nie uległo zmianom. Na pokładzie znajdziemy wirtualny kokpit wraz z wyposażonym w 10-calowy wyświetlacz system infotainment. Nie zapomniano też o 3-strefowej automatycznej klimatyzacji oraz o wielu systemach zwiększających bezpieczeństwo jazdy. To między innymi aktywny asystent pasa ruchu czy predykcyjny tempomat.
Pod względem bezpieczeństwa Seat wykonał kawał dobrej roboty. Jak wykazały najnowsze testy Euro NCAP, nowy Seat Leon jest jednym z najbezpieczniejszych aut na kontynencie i to nie tylko w segmencie aut kompaktowych.