Diesel, benzyna a może hybryda - który silnik z gamy Seata będzie pasować do Twojego stylu jazdy?

23-11-2020 11:41

Diesel, benzyna a może hybryda - który silnik z gamy Seata będzie pasować do Twojego stylu jazdy?

Samochody marki Seat różnią się designem i wyposażeniem. W kwestii podzespołów producent stawia na wysoką jakość komponentów, a także ich różnorodność. Dzięki temu w asortymencie można znaleźć pojazdy napędzane silnikiem hybrydowym, benzynowym oraz diesel. Czym się różnią? I który z nich najlepiej wpisze się w Twoje oczekiwania, biorąc pod uwagę styl jazdy? Odpowiadamy na przykładzie popularnych modeli: Seat Leon, Tarraco i Ateca.

Hybryda Seat Leon - zawsze gotowa do jazdy!

Seat Leon e-Hybrid to prawdziwa rewolucja na rynku silników hybrydowych. Pojazd jest zasilany wyłącznie energią elektryczną, a z benzyny korzysta tylko w razie niedoborów prądu. Wyczerpującą się baterię można jednak naładować w coraz większej ilości punktów rozsianych po całym kraju, jak i za granicą. Dlatego argument, który do tej pory przeważał za pomijaniem aut hybrydowych teraz został definitywnie odrzucony – system plug-in zapewnia płynną jazdę i brak przykrych niespodzianek. Dojazd do najbliższej stacji nie stanowi problemu, nawet gdy bateria jest wyczerpana. Automatycznie przełączając się na zasilanie benzynowe pojazd jest stale zasilany i pracuje z optymalną mocą.

Ekologiczna i inteligentna wersja Seata Leona zachwyci m.in.:

- osoby, które nie lubią ograniczeń,

- kierowców, którzy chcą jeździć dalej i minimalizować liczbę postojów na tankowanie do minimum,

- zmotoryzowanych ceniących sobie energooszczędność samochodów i fakt, że nie emitują one dużo spalin do środowiska.

Tutaj zagwarantowany masz komfort jazdy i znakomite osiągi uzyskiwane dzięki zróżnicowanym opcjom ładowania. Energia odzyskiwana jest podczas hamowania, co w praktyce oznacza m.in. tyle, że możesz pokonać dystans nawet 60 km, nie emitując przy tym żadnego dwutlenku węgla.

Benzyna czy diesel? Seat Tarraco i Ateca dopasowane do Ciebie

Dużo jeździsz w mieście? A może udajesz się w dalsze trasy i najwięcej kilometrów przemierzasz po autostradach lub drogach ekspresowych? Wybór auta z silnikiem diesla lub benzynowym pozwoli Ci na komfortowe przemieszczanie się i zoptymalizowanie kosztów podróży.

Chcąc dać Ci możliwość maksymalnej personalizacji swojego pojazdu Seat Ateca lub Tarraco, producent udostępnił opcję wyboru modeli z różnymi rodzajami napędów. Mają one 6-, a nawet 7-biegowe skrzynie manualne lub automatyczne. Oferują moc wynoszącą nawet 190 KM, która sprosta Twoim oczekiwaniom w trasie, jak również optymalną i ekonomiczną wersję 150 KM. Aby dokonać dobrego wyboru, porównajmy osiągi, które można uzyskać się poszczególnymi pojazdami. W przypadku Seata Tarraco:

- Seat Tarraco silnikiem 1.5 EcoTSI Start&Stop 150 KM i manualną 6-biegową skrzynia rozpędza się do maksymalnej prędkości 201 km/h, przyspieszając od 0 do 100 km/h w ciągu zaledwie 9,7 sekund. Pomimo imponujących osiągów zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi tylko w granicach 7,1 do 7,6 litra, a emisja spalin to 160 do 172 gram na każdy kilometr.

- Seat Tarraco z silnikiem diesel w wersji 2.0 TDI Start&Stop o mocy 150 KM rozpędza się maksymalnie do 202 km/h, a do 100 km/h przyspiesza w 9,8. Na tym etapie ma podobne osiągi jak model benzynowy, ale różnica jest widoczna w spalaniu. Na 100 kilometrów wynosi ono od 5,6 do 6,1, a emisja CO2 jest równa 146 do 160 g/km.

Jak na tym tle prezentuje się Seat Ateca? Bardzo podobnie – szczególnie, że producent wyposażył go w system SEAT Drive Profile. To aż 4 profile jazdy do wyboru: NORMAL, SPORT, ECO i INDIVIDUAL, które pozwalają dopasować osiągi do oczekiwań i stylu jazdy, a także kontrolować zmianę reakcji silnika czy przełożeń skrzyni DSG.

Zastanawiasz się, co wybrać? Auta z silnikami diesla od pewnego czasu są traktowane jako główna przyczyna zanieczyszczonego powietrza, stąd pojawiły się zakazy dotyczące ich poruszania się w miastach. Jednak nowoczesne technologie i rozwiązania pozwalają wierzyć, że normy co do emisji spalin są spełnione w przypadku samochodów Seat. Jeżeli jednak leży Ci na sercu los środowiska, to najlepszym i najbardziej ekologicznym wyborem okaże się wersja hybrydowa.